baner4

Komünist diktatör Jivkov 31 yıl önce bu tarihte

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Jivkov 31Komünist diktatör Jivkov 31 yıl önce bu tarihte: Türklerin adlarını değiştirme savaşında zafer kazandık

 

Komünist diktatör Todor Jivkov 28 Ocak 1985 tarihinde Bulgaristan Türklerinin adlarını silâl zoruyla değiştirme kampanyasının başarıyla sonuçlandığını duyurdu.

 

 

 

 

Bulgar Komünist Partisi (BKP) Merkez Kurulu yöneticileri, o dönemde güç kullanarak Türklerin adlarını değiştirme kampanyası için “soya dönüş süreci” veya “yeniden doğma süreci” ifadesini dayatmıştı.

“Soya dönüş süreci” deyimi geçen yüzyılın 70’li yıllarında başlayan asimilâsyon politikalarını ifade etmek için kullanıldı.

Soya Dönüş Süreci doktrininin resmî dayatması, Bulgaristan Türklerinin damarlarında Slav Bulgar kanı taşıdığını ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde zorla Müslümanlaştırıldığını ve zamanla Türkleştiğini iddia ediyordu.

Rejimin resmî dayatması, Bulgaristan Türklerinin ve Müslümanlarının temel insan hakkı olan ana dilinde konuşma ve ibadetlerini yerine getirme hakkını çiğniyordu.

Komünist rejimin ihtihbarat teşkilâtı DS’nin ve dönemin İçişleri Bakanlığının yayımlanan gizli özel belgesine göre 1984-85 yıllarında 1 milyon 306 bin Türke ve Müslüman dinine mensüp vatandaşa silâh zoruyla Bulgar adı verildi.

1984-89 yıllarında 40 bin Türk ve Müslüman, Bulgaristan tarihin utanç verici olayını protesto etmek için sokaklara döküldü.

24 Aralık 1984 ve 19 Ocak 1985 tarihleri arası 13-15 bin kadar, 19-27 Mayıs 1989 tarihleri arası 25-30 bin kadar vatandaş sokağa çıktı.

1984-89 yılları arası yapılan zulümleri protesto sırasında 162 Türk şehit edilmiş, binden fazlası hapse atılmış, toplama kampı Belene’ye sürülmüş, dayak yemiş ve işkence görmüştür.

Komünist idare, zulümleri haklı göstermek için Türk asıllı olan Emin Mehmedali’ye, Abdullah Çakır’a ve Safet Recep’e Burgaz-Sofya seferi yapan trene bomba koydurmuştur. Bomba 9 Mart 1985 yılında Bunovo Tren Garı istasyonunda patlar.

Bombalı eylemde 4 kadın ve 3 çocuk hayatını kaybetti, 9 kişi yaralandı. Ölenler arasında eve dönen sağırlar ve yaralılar arasında 2 çocuk olduğu bilgisine yer veriliyor.

Komünist istihbaratların dosyaları açılırken Emin Mehmedali ile Abdullah Çakır’ın DS ajanı olduğu ortaya çıktı.

Resmî olarak verilen rakamlara göre Mayıs Olayları denen 1989 yılındaki eylemlerde 9 protestocu ve 1 asker öldü.

Komünist idare, özellikle Mayıs 1989’da zulümleri protesto edenleri tespit edip Türkiye’ye kovdu.

Haziran 1989’da Türkiye’ye 360 bin civarı Türk göç ettirildi.

11 Ocak 2012 tarihinde meclisten geçen Bulgaristan Müslümanlarının Zorunlu Asimilasyonunu Kınayan Bildiri’de 1984-89 zulümleri “etnik temizlik” olarak adlandırıldı.

Komünist rejim 26 yıl önce yıkılmasına rağmen henüz totaliter dönemde insanlık suçu işleyenler cezalandırılmadı.

Aydın Osman | HABER

Okunma 640 defa
Yorum eklemek için giriş yapın