mamalig_23MAMALİKA (POLENTA) TARİFİ

 

Mamalika ya da mamaliga, Kafkasya’da ve Romanya, Moldova gibi ülkelerde çok sık karışımıza çıkan bir mısır unu püresi. Polenta ve kuymakla da akraba diyebileceğimiz mamalika, Türkiye’de de özellikle Karadeniz Bölgesi’nin farklı şehirlerinde farklı tariflerle yapılabiliyor. Sizin için mamalikanın malzemelerini ve yapılış aşamalarını aşağıda sıraladık. Çok beğeneceğinizden eminiz…

Perşembe, 07 Ocak 2021 14:16

Kemik Suyu Çorbası

Yazan

kemik suyu corbasi 21095538 c0dd 46f5 8ecb 4700ad5151afEvde kemik suyu çorbası yapmak oldukça kolaydır. Doğal vitamin deposu olan bu çorba özellikle çocuklarınızın büyümesinde ve bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur. Faydasını saymakla bitmeyecek olan kemik çorbası sayesinde hem kemikleriniz güçlenir hem vitamin alırsınız hem de yapımı kolaydır. Peki kemik suyu çorbası nasıl yapılır? Kemik suyu çorbası tarifini öğrendikten sonra lokantalardaki et suyu çorbasının tadını aratmayan bu kemik suyu çorbasını sofralarınızdan eksik etmeyeceksiniz.

 

YEMEK TARİFİ:

klasicheski kebapcheta na skara 1 3003Dana eti ve domuz kıyma etini bir kasede karıştırın ve onlara karbonatlı suyu (150 mi), kimyonu (1/2 çay kaşığı), karabiber (1/2 çay kaşığı), soda (1 tutam) ekleyin. Ve tadı tuz. Kıymayı çok iyi karıştırın ve gece boyunca buzdolabında bırakın.
Ertesi gün, kıyma kebaplar halinde ıslak ellere eşit miktarda su ve sirke batırılır. Kebaplar, her tarafta pişirmek için maksimum sıcak bir ızgarada ızgara yapılır.
Pişirirken, sadece bir yönde üç kez yuvarlayın.

Pazar, 28 Haziran 2020 14:53

TARATOR

Yazan

YEMEK TARİFİ:

taratorYoğurt (1 kg) soğuk su (1/2 litre) ile dövülür. Doğranmış soyulmuş salatalık (1/2 kg), ezilmiş sarımsak ve ince kıyılmış dereotu (40 g), maydanoz (40 g) ve zeytinyağı (4 yemek kaşığı) ekleyin. Her şeyi karıştırın ve soğukta bırakın. Tarator genellikle ezilmiş ceviz ile süslenmiş olarak servis edilir..

Pazar, 28 Haziran 2020 14:53

Ev yapımı Sucuk

Yazan

recepta na dena domashen sudjuk 1Ev yapımı sucuk, yüzyıllardır masanın en sevdiği mutfak ürünlerinden biridir. En farklı et türlerinden hazırlanır, ancak dana eti, domuz eti ve hassas seçilmiş baharatlardan en yaygın olanıdır.

Pazar, 28 Haziran 2020 14:53

Shopska salatası

Yazan

shopska salata originalShopska salatası 1956 yılında DSP 'Balkantourist' profesyonel usta şefler tarafından restoran 'Chernomorets' sonra 'Druzhba' (bugün 'Aziz Konstantin ve Elena') tesisi tarafından oluşturuldu. [2] Salata tarifi ilk olarak 1956 yılında The Housewife's Book'ta yayınlandı. Ed. Cholcheva ve Al. Ruseva - peynir hariç, bugünkü Shopska salatalarının tüm bileşenlerini içerir.

tuzklasicheskasupatopcheDana kıyması (300 g) un içinde yuvarlanan bilyeler halinde oluşturulur. Soğanlar (1 kafa) ince doğranmış ve sıcak zeytinyağı ile haşlanmış

Perşembe, 25 Haziran 2020 15:44

KURU FASULYE ÇORBASI - KLASİK BİR TARİF

Yazan

kl bob corba1YEMEK TARİFİ:


Fasulye (1/2 kg) 1 gece soğuk suya batırılır. Sonra durulayın ve bir tencereye koyun. Su ile doldurun (2 litre). Kaynatın, tavada oluşan köpüğü çıkarın. Köpük çıkarıldıktan sonra yağ (100 mi) ilave edilir. Fasulye yarı yumuşakken, önceden temizlenmiş ve küçük küpler halinde kesilmiş havuç (2 adet), biber (1 adet) ve soğan (1 adet) ekleyin. Baharatları ekleyin ve ürünler yumuşayana kadar pişirmeye devam edin. Son olarak, çorba tamamen hazır olmadan hemen, soyulmuş ve doğranmış domatesleri ekleyin (1 adet). Fasulye çorbası sıcak servis edilir.

Cuma, 12 Haziran 2020 23:34

1933 Razgrad provokasyonu

Yazan

17 Nisan 1933 günü, Bulgaristan’daki Deliorman’ın Razgrad kasabasında bulunan Türk mezarlığı, çoğunluğunu lise öğrencilerinin oluşturduğu, Rodna Zaştita (Vatan Müdafaası) adı verilen faşist bir örgüte bağlı 200 kişilik gözü dönmüş bir grup tarafından vahşice tahrip edildi. Ellerinde kazma küreklerle adeta baskın yaparcasına mezarlığa giren Bulgar gençleri önce bekçi kulübesini yakmış, ardından mezar taşlarını kırarak parçalamış, kabirlerden çıkardıkları ceset ve kemikleri etrafa saçmak suretiyle kaçmışlardı.

Pazartesi, 08 Haziran 2020 20:49

HEZARGRAD

Yazan

Kuzeydoğu Bulgaristan’da bugün Razgrad adıyla anılan eski bir Osmanlı şehri.

hezargrad 4 mRusçuk’un 60 km. güneydoğusunda Varna-Rusçuk demiryolu üzerinde, Ak Lom ırmağı kıyısında bulunmaktadır. Deliorman bölgesi sınırında yer alan şehir, XVI. yüzyılın ikinci çeyreğinde Vezîriâzam Makbul İbrâhim Paşa tarafından, Osmanlı hâkimiyeti öncesinden beri Alevî-kızılbaş temayüllü Türkmen nüfusun yoğun olarak yaşadığı kesimde Sünnî İslâm’ı kuvvetlendirmek amacıyla inşa edilen külliyenin etrafında kurulmuş olup camileri, mescidleri, hamamları, tekkeleri ve mahalleleriyle kısa sürede bir Türk İslâm merkezi haline gelmiştir.